Playoffs 2019: Stelmet Enea BC Zielona Góra vs. MKS Dąbrowa Górnicza

03.05.19 r.
Stelmet Enea BC Zielona Góra
 vs.
MKS Dąbrowa Górnicza

Po długim oczekiwaniu nareszcie doszło do I meczu ćwierćfinału EBL pomiędzy drużyną Stlemetu Enea BC Zielona Góran a MKS Dąbrowa Górnicza. Gospodarze spotkania przystępowali do dzisiejszego spotkania w roli zdecydowanego faworyta, aczkolwiek wielu kibiców MKS przed pierwszym gwizdkiem sędziego mocno wierzyło w to, iż ich zawodnicy są w stanie sprawić prawdziwą niespodziankę.

Pierwsza piątka MKS wyglądała następująco:

0 Adris De Leon                              PG
               6 Mateusz Zębski                           SG/SF
               2 Cleveland Melvin                        SF/PF
               45 Deng Deng                                 PF
               13 Michał Gabiński                        PF

Za pewną niespodziankę można uznać, iż w „pierwszej piątce” zabrakło miejsca dla Mathieu Wojciechowskiego (chociaż w końcówce rundy zasadniczej MKS zaczynał już bez niego swoje mecze). Trener Winnicki zdecydował się na stanowiącego w dalszym ciągu dużą zagadkę i niepewność Denga Denga.

Pierwsza piątka Stelmetu wyglądała następująco:

2 Markel Starks                              PG
               24 Michał Sokołowski                   SG
               14 Quinton Hosley                         SG/SF
               7 Zeljko Sakic                                PF
               34 Adam Hrycaniuk                       C

Po stronie zielonogórzan nie odnotowano żadnych niespodzianek. Trener Jovovic wystawił swoją optymalną „pierwszą piątkę”.

Spotkanie rozpoczęło się od wygranego rzutu sędziowskiego przez Clevelanda Melvina, który już po chwili dał prowadzenie MKS swoim celnym rzutem za 3 pkt. Na jego akcję również trójką odpowiedział Sokołowski, który następnie dodał kolejne 2 pkt.

Następnie z dobrej strony pokazał się De Leon, który wykorzystując swoje umiejętności nabyte podczas gry w streetball na ulicach Nowego Jorku (gdzie otrzymał przydomek 2 hard 2 guard😊), stawiał czoła agresywnie broniącym rywalom.  W tym momencie 2 trójki odpalił Quinton Hosley, a Stelmet zaczął skutecznie rozgrywać akcję inside-out. Pomimo dobrej obrony gospodarzy, MKS zdobywał kolejne punkty rzutami z trudnych pozycji utrzymując kontakt z rywalem. Wynik I kwarty ustalił Darko Planinic celnym lay upem na: 26:21 dla Stelmetu.

W II kwarcie w dalszym ciągu bardzo skuteczny pozostawał Planinic, a Stelmet konsekwentnie bardzo dobrze grał w obronie. Obserwując poczynania zielonogórzan w defensywie można było nabrać przekonania, iż trener Jovovic i jego sztab szkoleniowy świetnie rozpracowali zespół MKS. Stelmet ukazał swoją zdecydowaną przewagę jeżeli chodzi o warunki fizyczne swoich zawodników, a tą przewagę potrafił w sposób efektywny przełożyć na wynik spotkania. (Duet Planinic – Hrycaniuk w I połowie zdobył 20 pkt.!). W tej części gry drużyna z Dąbrowy Górniczej nie potrafiła złapać odpowiedniego rytmu gry, aby skutecznie przeciwstawić się rywalom. Największym rozczarowaniem wśród zawodników MKS był bez wątpienia Deng Deng, który w I połowie spotkania odnotował 0 celnych rzutów na 4 próby, a do tego dołożył 2 faule.
Ostatecznie po rzucie za 3 Łukasz Koszarka I połowa spotkania zakończyła się wynikiem 52:34!

Przerwę w spotkaniu trener Winnicki wykorzystał na to, aby wstrząsnąć swoim zespołem i obudzić ich ze swoistego letargu, w którym znaleźli się w I części meczu. Koszykarze MKS wrócili na parkiet bardzo zmotywowani i rzucili się do odrabiania strat. Wśród nich ponownie prym wiódł Adris De Leon, który w zaledwie 3 min wykonał 3 skuteczne akcie zdobywając 8 pkt ! (2 x za 3pkt. i 2 pkt.). Przebudził się nawet Deng, który w efektowny sposób zanotował pierwsze punkty:

Świetnie grał również lider dąbrowskiej drużyny Cleveland Melvin (w całym spotkaniu zdobył 21 pkt. przy skuteczności na poziomie 66% rzutów z gry!). Stelmet utracił swoją dobrą organizację gry i po celnym lay up Denga, na 1:22 min do końca kwarty, zegar w zielonogórskiej hali wskazywał remis 61:61… To podziałało jak mały, zimny prysznic na zawodników Stelmetu i dzięki akcjom Koszarka, Planinica i Starksa ostatecznie III kwartę zakończyli prowadząc 66:63.

W ostatniej części gry zespół MKS utracił polot i fantazję, która dała nadzieję na dobry wynik po III kwarcie. Stelmet ponownie zaczął wykorzystywać swoje atuty i organizować akcję ofensywne z wykorzystaniem środkowych, a w szczególności Darko Planinica. Przemysław Zamojski dołożył swoje 2 celne rzuty za 3 pkt. i gospodarze na dobre wrócili na swoje tory prowadzące ich prosto do zwycięstwa. W IV kwarcie zawodnicy MKS popełniali sporo błędów i strat co nie ominęło również podstawowego rozgrywającego De Leona. Najprawdopodobniej z uwagi na powyższe oraz spadającą determinację trener Winnicki w końcówce spotkania zdjął z boiska właśnie De Leona oraz Melvina. Ich zmiennicy nie byli w stanie odmienić obrazu gry i mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 88:80 dla Stelmetu. Na otarcie łez dla dąbrowskich fanów bez wątpienia pozostaje efektowna akcja duetu Kobel – Wojciechowski:

Zespół MKS dzisiejszego wieczoru nie był w stanie zagrozić faworytowi z Zielonej Góry. Zdecydowanie to właśnie gospodarze lepiej odrobili pracę domową i trener Jovovic przygotował skuteczny plan gry przeciw zawodnikom z Dąbrowy Górniczej. Zespół MKS w dzisiejszym meczu ujawnił swoje braki, a przede wszystkim brak prawdziwego środkowego oraz zbytnie uzależnienie w ofensywie od duetu De Leon – Melvin. Ten drugi pomimo tego, iż był bardzo szczelnie kryty przez rywali w dzisiejszym meczy, zdołał zdobyć 21 pkt., 4 zbiórki, 1 przechwyt oraz 1 blok. Na wyróżnienie zasłużył również  Mateusz Zębski, który uzyskał 11 pkt przy skuteczności rzutów z gry na poziomie 80% (100% celnych rzutów za 2 pkt!).

Po stronie Stelmetu wszyscy zawodnicy zagrali bardzo dobre zawody, aczkolwiek na szczególne słowa uznania zasługują bez wątpienia: Darko Planinic 21 pkt., przy skuteczności rzutów z gry na poziomie 72%, 7 zbiórek i 1 blok oraz Łukasz Koszarek zdobywca 13 pkt. (przy 3 celnych trójkach) i 4 asyst.